Ak si ideš dokumenty o sériových vrahoch, niečo s tebou nie je v poriadku. Psychologička odporúča terapiu

  • Sledovanie kriminálneho obsahu patrí medzi obľúbené voľnočasové aktivity
  • Tento desivý trend však podľa odborníčky nie je v súlade so zdravým rozumom
psychologička
O kriminálnom obsahu hovorila psychologička Barbora Mesárošová Unsplash/Peter Forster, UK/Barbora Mesárošová
  • Sledovanie kriminálneho obsahu patrí medzi obľúbené voľnočasové aktivity
  • Tento desivý trend však podľa odborníčky nie je v súlade so zdravým rozumom

V dnešnej digitálnej dobe sme vystavení obrovskému množstvu médií a obsahu, z ktorého si môžeme vyberať. Jednou z populárnych tém, ktoré sa často objavujú v seriáloch, podcastoch a knihách, je svet kriminálnych zločinov a sériových vrahov.

Táto fascinácia tajomnom a temnou stranou ľudskej povahy je zaujímavá, no často sa vynára otázka, aký vplyv má tento typ obsahu na naše psychické zdravie.

Barbora Mesárošová, slovenská psychologička so zameraním na vývinovú psychológiu, porozprávala reportérom Startitup o tom, aké riziká sú spojené so sledovaním kriminálneho obsahu, a vysvetlila aj mnoho ďalšieho.

  • Či má vplyv sledovanie seriálov o sériových vrahoch a počúvanie podcastov o skutočnom zločine na psychické zdravie
  • Aké pocity vyvoláva a podnecuje v ľuďoch takýto obsah
  • Ako sa prejavuje sledovanie násilného obsahu v rôznych skupinách ľudí
  • Čím sa líši bežné trávenie voľného času od tohto druhu záľuby a mnoho ďalšieho

Ovplyvňuje sledovanie seriálov o sériových vrahoch a počúvanie podcastov o skutočnom zločine psychické zdravie?

Na túto otázku nie je možné poskytnúť jednoznačnú odpoveď. Záleží na spôsobe spracovania príbehu, frekvencii sledovania seriálov s kriminálnou zápletkou, miere reálneho násilia a krutosti, s akou je príbeh spracovaný, ako aj osobnosti a veku divákov či poslucháčov a ich senzitivite.

Do televíznych programov v dopoludňajších hodinách sú často zaraďované žánre, ktoré boli inšpirované skutočným zločinom, bývajú však poučné, približujú náročnú prácu kriminalistov a majú určitú umeleckú hodnotu. Tieto programy priťahujú veľkú časť divákov či poslucháčov so zmyslom pre napätie a dobrodružstvo.

Negatívny efekt majú skôr tie príbehy s násilným obsahom, ktoré sa vyžívajú v násilí, stupňujú strach a vyvolávajú najmä v deťoch, dospievajúcich, starých ľuďoch či v tzv. slabších povahách dojem, že svet je nebezpečné miesto.

Aj ľudia, ktorí boli vystavení zločinu, stali sa jeho obeťou alebo boli aspoň svedkami násilia, môžu mať obavy, ak ich vystavíme sledovaniu reálnej krutosti. V takomto prípade pôsobí naturalisticky spracovaný príbeh ako stres, trvalá hrozba, čo môže vystupňovať obavy, pocity ohrozenia a nejasných nástrah a pri trvalom pôsobení by mohlo negatívne ovplyvniť psychické zdravie.

Je rozdiel medzi bežným relaxom a relaxom pri sledovaní násilného obsahu?

Pod bežným relaxom myslíte zrejme čas strávený sledovaním komédií, romantických či životopisných príbehov, keď človek prežíva radosť, veselie, pohodu, identifikuje sa s kladnými hrdinami a má príležitosť prežívať osudy iných, zväčša šťastných ľudí. Ide tu o stav uvoľnenia, odľahčenia napätia.

tma
zdroj: Unsplash/Julius Drost

Naproti tomu sledovanie násilného obsahu vyvoláva zvýšené napätie, stav vzrušenia, excitácie. Záleží však na tom, ako je násilný obsah spracovaný. Či divákom ponúkajú len príbeh s kriminálnou zápletkou alebo aj naturalistické detaily.

V tomto druhom prípade to môže diváka motivovať, aby vykonal nejaký agresívny čin. Sú takí diváci, ktorým krutosť a násilie imponuje, vyhľadávajú takéto programy a prežívajú pri nich príjemný adrenalín.

Môže mať sledovanie takých vecí dosah na naše emócie a myslenie?

Jednoznačne áno. Násilné príbehy spúšťajú prežívanie rozličných emócií, najmä strachu, hostility, odporu, ale aj nadšenia, obdivu a radosti. Sledovanie násilných príbehov oslabuje aj citlivosť na negatívne javy vo forme desenzitizácie.

Nech je charakter emócií akýkoľvek, vždy to oslovuje aj našu vlastnú agresivitu. Negatívne city idú ruka v ruke s násilnými myšlienkami, plánmi, ako napodobniť krutosť a ublížiť iným.

Existuje nejaká spojitosť medzi záujmom o sériových vrahov a skutočnými zločinmi?

Ako uvádza náš dobre známy forenzný psychológ a súdny znalec, profesor Anton Heretik, každý človek sa môže za určitých okolností dopustiť skutočného zločinu ublíženia na zdraví či vraždy, to značí, že v každom z nás drieme agresor.

Napriek tomu nie je priama spojitosť medzi záujmom o sériových vrahov, ktorý sa prejavuje prirodzene u kriminalistov, súdnych znalcov, vyšetrovateľov či bežných fanúšikov krimi žánru, no najmä ľudí so zvýšeným sklonom k agresii a ich jednoznačnou tendenciou páchať zločiny.

Zločinci sa nestávajú vrahmi len preto, že sledujú násilné príbehy, ich dôvody páchať vraždy spočívajú v širších okolnostiach ich života.

Aké sú možné dôsledky dlhodobého sledovania násilného obsahu?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá