Horúčka dengue sa nebezpečne šíri a zabíja ľudí. ÚVZ varuje pred prenášačom na Slovensku

  • Komár tigrovaný sa usídlil v Bratislave
  • Horúčku dengue prekonal aj Slovák
  • V Brazílii zaznamenali viac ako 200 úmrtí spojených s horúčkou dengue
Na snímke chorá žena
Ilustračný obrázok, Canva/Damircudic
  • Komár tigrovaný sa usídlil v Bratislave
  • Horúčku dengue prekonal aj Slovák
  • V Brazílii zaznamenali viac ako 200 úmrtí spojených s horúčkou dengue

Brazília zažíva epidémiu horúčky dengue. Medzi obyvateľmi sa šíri veľmi rýchlo, potvrdených je už viac ako milión prípadov. Nákaza postupuje aj do okolitých krajín, v Brazílii vyhlásili núdzový stav. Komár, ktorý je prenášačom tejto horúčky, sa vyskytuje aj v Bratislave.

Na rapídne šírenie nákazy v Brazílii upozornil portál SME

Za prvé dva mesiace tohto roka úrady v Brazílii zaznamenali viac než milión potvrdených alebo pravdepodobných prípadov nákazy týmto vírusovým infekčným ochorením, informovala v piatok agentúra DPA. Dengue sa postupne šíri aj u susedov, konkrétne v Peru a Argentíne.

Krajiny vyhlasujú stav núdze

Vo štvrtok uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Brazílii, že uvedený počet nakazených za prvé dva mesiace je skoro päťkrát vyšší než za rovnaké obdobie minulého roka. Toto vírusové ochorenie však má aj smrteľný dopad. Brazílske úrady od začiatku roka potvrdili 214 obetí dengue, zatiaľ čo u 687 úmrtí sa spojitosť s chorou preveruje. V šiestich brazílskych štátoch a v oblasti hlavného mesta pre masívne šírenie ochorenia vyhlásili stav núdze. 

Stav núdze taktiež vyhlásili vo väčšine provincií v susednom Peru. Hlásených je tam už viac než 30 000 prípadov nákazy týmto ochorením a aj niekoľko desiatok úmrtí. 

Prenášačom dengue je ázijský tigrovaný komár. Ide o invázny druh Aedes albopictus. Tento druh komára však prenáša  viac ako 20 rôznych vírusov, informovali sme v článku.

Ministerstvo SR proti komárom 

Ministerstvo životného prostredia SR si uvedomuje riziko, ktoré výskyt komára tigrovaného na Slovensku predstavuje. V súčasnosti preto pripravuje výzvu z prostriedkov Environmentálneho fondu, v rámci ktorej bude možné realizovať biologicko-chemické metódy na likvidáciu komárov.

Toto opatrenie môže dočasne pomôcť zvládnuť situáciu s komárom tigrovaným, uviedol odbor komunikácie envirorezortu pre TASR.

„Z hľadiska legislatívy komár tigrovaný nie je uvedený na zozname inváznych nepôvodných druhov ustanovenom národnou legislatívou alebo legislatívou Európskej únie. Preto sa na tento druh priamo nevzťahuje legislatíva týkajúca sa povinnosti regulácie inváznych nepôvodných druhov,“ priblížilo ministerstvo. Preto veľkú úlohu pri znížení zamorenia zohráva najmä informovanosť verejnosti.

komár
zdroj: Unsplash/Егор Камелев

Slovák Ján dengue prekonal 

Horúčkou dengue si prešiel aj Slovák Ján Mikulec. „Samotná choroba trvala okolo 14 dní s tým, že horúčky trvali okolo týždňa a potom sa vyhádžete po tele. Podobne ako pri ovčích kiahňach. Ja som ešte trpel post-dengue syndrómom, ten mi spôsobil to, že asi mesiac som bol taký malátny a unavený,“ opísal študent Ján Mikulec v reportáži pre RTVS. Ján sa vírusom dengue nakazil počas zahraničného pobytu. 

Výskyt horúčky na Slovensku 

Podľa informácií uverejnených na portáli Zdravoteka, výskyt horúčky dengue bol potvrdený vo viac ako sto krajinách sveta. Odhaduje sa, že hrozbu predstavuje pre cca 40 % populácie. 

Biomedicínske centrum SAV potvrdilo výskyt nebezpečného ázijského komára tigrovaného na Slovensku. Podarilo sa ho objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne v Bratislave. Viktória Čabanová, odborníčka na komáre z Biomedicínskeho centra SAV uviedla, že sa komár už v meste usídlil. Nasvedčuje tomu skutočnosť, že v rámci mestskej časti Ružinov bolo už niekoľko nálezov, napísali sme

Vedec Miroslav Baláž
zdroj: Autor fotografie: Mgr. Katarína Gáliková, PhD. (SAV)

Aj napriek tomu, že sa prípad nákazy dengue na Slovensku nevyskytol, v rámci prevencie ÚVZ odporučil individuálnu ochranu pred poštípaním komárom. „V čase najvyššej aktivity komárov, teda dopoludnia, neskoro popoludní až do súmraku, sa odporúča používať repelenty proti hmyzu, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami, ponožkami,“ znie vyjadrenie úradu na portáli Teraz.

Vhodné je tiež brániť vniknutiu komárov do miestnosti, a to sieťkami na oknách a dverách. Oblasti, ktoré sa potýkajú s vysokou aktivitou komárov sa tiež odporúčajú takzvané lapače komárov alebo rôzne svetelné zariadenia, ktoré ich odpudzujú. Hovorkyňa ÚVZ Daša Račková však upozornila, že vírus môžu prenášať aj iné druhy komárov. Konkrétne ide o komáre rodu Culex, ktoré sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú najviac.

Dopomohol fenomén El Niño 

Brazília kvôli narastajúcim prípadom nákazy zavádza opatrenia. Súčasťou týchto opatrení je očkovacia kampaň s využitím novej vakcíny, ale aj deň boja proti dengue. Ten je vyhlásený na túto sobotu. Počas tohto dňa budú obyvatelia po celej krajine pomáhať pri vysúšaní lokalít, kde dochádza k množeniu komárov.

Za mimoriadne vysoký počet nakazených zrejme môžu aj intenzívne dažde v kombinácii s vysokými teplotami. Takáto klíma vytvorila ideálne podmienky pre množenie komára.  Podľa odborníkov súvisí vyšší výskyt dengue práve s nadpriemernými teplotami ovzdušia vyvolanými klimatickým fenoménom El Niño.

Zdroje: SME , Zdravoteka, RTVS, TASR, teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá