Silná víchrica Wolfgang zničila populárnu tatranskú atrakciu: Na fotky tu čakali stovky turistov

  • Turisti sa už neodfotia pri obľúbenej atrakcii v Tatrách
  • Zničila ju silná víchrica
Pohľad na tatranské kopce a zničená latrína pod Rysmi.
Latrína vo Vysokých Tatrách Flickr/Jakub Solovský, Instagram/@tatry_official
  • Turisti sa už neodfotia pri obľúbenej atrakcii v Tatrách
  • Zničila ju silná víchrica

Obľúbené turistické miesto Chata pod Rysmi je známe aj vďaka najvyššie položenej latríne na Slovensku. Populárnu tatranskú atrakciu však doslova zmietla z povrchu zemského víchrica Wolfgang.

Ako informovala na sociálnej sieti stránka Tatry_official, latrína silný nápor vetra nevydržala. 

„Latrínka to nedala. V noci bola rýchlosť vetra cez 170 kilometrov za hodinu,“ uviedla stránka Tatry_official.

Nezabudnuteľný výhľad

Táto populárna atrakcia lákala turistov najviac počas letnej sezóny. Na výhľad v pomaľovanej latríne mnohí čakali aj desiatky minút. 

Ako informuje portál iMeteo.sk, táto nevídaná atrakcia mala pomôcť našim veľhorám. Jej úlohou bolo totiž zabrániť znečisťovaniu Národného parku a v okolí našej najvyššie položenej chaty. 

Pomaľovaná latrína okrem toho spôsobila obrovský „boom“ a vďaka nej sa Chata pod Rysmi stala obľúbenejšou medzi turistami. Maľby, ktoré sa nachádzali na jej stenách, neboli len také hocijaké. Jednu z nich namaľoval známy slovenský dokumentarista a filmár Pavol Barabáš.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TATRY 🇸🇰🇵🇱 (@tatry_official)

Či latrínu po ničivej víchrici obnovia, zatiaľ jasné nie je. 

Ničivé búrky

O ničivej víchrici Wolfgang sme ťa informovali aj v našom článku. Poriadne tvrdo udrela napríklad vo Francúzsku. Úrady juhofrancúzskeho departementu Alpes-Maritimes v piatok varovali pred nepriaznivým počasím a nárazmi vetra s rýchlosťou až 130 kilometrov za hodinu. Silné búrky tiež spôsobili výpadky elektriny a zatvorenie škôl. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Meteorologická služba Météo France v regióne vyhlásila piaty najvyšší stupeň výstrahy pred búrkami. Z preventívnych dôvodov boli v piatok zatvorené aj všetky školy a škôlky.

V oblasti zasahovali stovky hasičov. Najhoršia situácia sa očakávala v troch horských údoliach, kde panovali obavy, že sa rieky rozvodnia a voda a bahno spôsobia vážne škody. Do bezpečia previezli približne 250 ľudí.

Straty na životoch

Britské ostrovy dokonca nahlásili aj straty na životoch. Spojené kráľovstvo pustošili minulý týždeň silné búrky, pričom situácia bola najkritickejšia v Škótsku. V okrese Angus neďaleko mesta Forfar zomrel jeden človek po tom, čo na jeho dodávku spadol vo štvrtok večer strom. Už skôr úrady informovali o smrti 57-ročnej ženy, ktorú strhla voda.

Britská meteorologická služba Met Office vydala minulý týždeň pre niektoré oblasti na východe Škótska červenú, teda najvyššiu výstrahu pred mimoriadnymi dažďami.

Záchranné operácie prebiehali aj v škótskom meste Brechin v okrese Angus. Voda tam totiž v piatok ráno prelomila protipovodňové zábrany, čo viedlo k zaplaveniu stoviek domov.

Víchrica prišla aj na Slovensko

Portál iMeteo.sk uviedol, že Wolfgang ovplyvnil aj Slovensko. V dôsledku víchrice fúkal na väčšine územia silný vietor. Najohrozenejší bol západ Slovenska, a to hlavne v popoludňajších hodinách.

Upršaná Bratislava, dážď na Slovensku
zdroj: TASR/Dano Veselský

Tlaková níž úradovala aj na Považí a na Záhorí. Niekoľko tisícov ľudí ostalo bez elektriny, keďže silný vietor poškodil elektrické vedenia. Evidované boli aj výpadky napríklad v okolí Považskej Bystrice, Dolného Moštenca, Plevníka či Moravského Svätého Jána. 

Počasie obmedzilo aj vlakovú dopravu. Problém sa objavil v úseku Sekule – Veľké Leváre, doprava musela byť prerušená. Dôvodom bol spadnutý strom na trati. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

Doprava bola rýchlo čiastočne obnovená, no spadnutý strom spôsobil meškania niekoľkých vlakov. „V dôsledku nehody ostal stáť vlak EC 277 Metropolitan a zatiaľ sú odrieknuté dva osobné vlaky v úseku Sekule – Malacky a späť,“ uviedol pre TASR hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Zdroje: Instagram/@tatry_official, iMeteo.sk, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá