Slovenské migy na Ukrajine nie sú. Naď vyvracia informácie, ktoré šírili aj slovenské médiá

  • Objavila sa informácia o tom, že Slovensko Ukrajine poslalo stíhačky
  • Ako povedal Naď, MiG-29 sú stále na Slovensku
  • Diskutujú, čo s nimi ďalej
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď
TASR/Jaroslav Novák
  • Objavila sa informácia o tom, že Slovensko Ukrajine poslalo stíhačky
  • Ako povedal Naď, MiG-29 sú stále na Slovensku
  • Diskutujú, čo s nimi ďalej

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) na dementuje informácie o tom, že slovenské bojové lietadlá Mig-29 sú už na Ukrajine.

„Naše stíhacie lietadlá Mig-29 nie sú na Ukrajine. Ide o nepravdivú info. Sú stále na Sliači. Do konca augusta budú chrániť nás vzdušný priestor, 27. augusta ich uvidíte na SIAFe, kde sa aj oficiálne rozlúčia. Rokujeme s našimi spojencami a partnermi, čo ďalej s nimi. Žiadne rozhodnutie nateraz nebolo urobené. Keď sa to zmení, budeme vás informovať,“ reagoval Naď na sociálnej sieti.

Jaroslav Naď vyzýva novinárov, aby nešírili neoverené informácie. „Priatelia novinári (aj tí z tvnoviny.sk), prosím, predtým ako nekriticky preberiete nepravdivé info zo zahraničných zdrojov, skúste nám zavolať prosím a opýtať sa. Vy sa vyhnete hanbe za šírenie ‚fake news’ a my nebudeme musieť vysvetľovať celému svetu, že to nie je pravda,“ dodal Naď.

Ukrajina však získala húfnice Zuzana 2

Ukrajinská strana si prevzala prvé štyri kusy z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2. Tie sa Slovensko prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence, patriacej pod slovenský rezort obrany, zaviazalo dodať Ukrajine na základe kontraktu na komerčný predaj, ktorý bol uzatvorený v júni. V sobotu (13.8.) to potvrdilo Ministerstvo obrany (MO) SR.

„Na základe uzatvorenej obchodnej zmluvy si ukrajinská strana prevzala prvé štyri kusy 155 milimetrovej samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2,“ potvrdil riaditeľ slovenskej štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence Alexander Gurský.

Podľa ministra obrany SR Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

Dialóg s ukrajinskými partnermi je podľa Naďa pravidelný, intenzívny a vedený tak, aby bola slovenská pomoc pre Ukrajinu čo najefektívnejšia, najadresnejšia a v konečnom dôsledku život zachraňujúca.

„Pretože to je naším primárnym cieľom – prispieť k záchrane čo najväčšieho počtu životov a pomôcť našim ukrajinským priateľom zastaviť toto bezdôvodné a bezbrehé krviprelievanie,“ povedal Naď.

Dodal, že slovenské húfnice budú pre ukrajinské ozbrojené sily prínosom, keďže delostrelecké systémy sú v rámci prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine kľúčovým prvkom bojovej podpory a sú využívané v širokom spektre operácií.

Slovenský priemysel pre Ukrajinu

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď na darcovskej konferencii pre Ukrajinu vo štvrtok v Kodani otvoril tému možnej finančnej podpory slovenskému obrannému priemyslu s cieľom navýšenia jeho výrobných kapacít v záujme poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Ukrajina bude potrebovať našu dlhodobú udržateľnú pomoc. Oceňujeme preto dnešnú príležitosť hovoriť s partnermi o čo možno najlepšom spôsobe realizácie tejto podpory,“ povedal Naď na konferencii, na ktorej sa z iniciatívy Ukrajiny, Británie a Dánska zúčastnilo 26 ministrov obrany. Vystúpil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a minister obrany Olexij Reznikov.

Naď privítal iniciatívu Británie podporiť Ukrajinu poskytovaním výcviku, techniky aj finančnej pomoci.

„Britská strana vidí príležitosť rozšíriť rozsah a oblasti výcviku príslušníkov ukrajinskej armády – či už priamo na území Spojeného kráľovstva alebo inde v Európe,“ povedal Naď a zdôraznil, že západné krajiny sú pripravené urobiť maximum pre podporu Ukrajiny.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá