Syndróm vyhorenia nespôsobuje len práca. Odborníčka prezradila, ako spoznať prvé príznaky

  • Zo štatistík vyplýva, že ľudia sú vyhorení viac ako kedykoľvek predtým
  • Existuje viacero symptómov, ktoré môžu prezrádzať, že smeruješ k vyhoreniu
Syndróm vyhorenia
Ilustračné foto Canva/Pyrosky
  • Zo štatistík vyplýva, že ľudia sú vyhorení viac ako kedykoľvek predtým
  • Existuje viacero symptómov, ktoré môžu prezrádzať, že smeruješ k vyhoreniu

Pracovné vyhorenie je diagnóza, ktorou môže trpieť úplne každý zamestnanec, ktorý nevie, ako zvládať stres. Príznaky vyhorenia síce nebolia, no sú jednoznačné. Preventívne opatrenia by však mali robiť aj zamestnávatelia.

Vyhorenie, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia uznáva ako „profesijný fenomén“, je charakterizované pocitmi vyčerpania, zvýšenými pocitmi negativizmu alebo cynizmu a zníženou efektívnosťou či produktivitou.

Zo štatistík totiž vyplýva, že ľudia sú vyhorení viac ako kedykoľvek predtým. Správa spoločnosti Gallup z roku 2023 State of the Global Workplace potvrdzuje všadeprítomnú prevahu stresu na pracovisku, pričom 44 percent respondentov uviedlo vysoké úrovne stresu – najvyššie zaznamenané spoločnosťou Gallup, píše Newsweek.

Vyhorenie je spôsobené nerovnováhou medzi nasadením v súkromnom alebo v pracovnom živote a schopnosťou regenerovať sily. Psychické vyhorenie preto môže spôsobiť nielen práca, ale aj vzťah.

„Hranica medzi výdajom energie a regeneráciou je veľmi tenká. Nie každý deň musíme úplne dobiť baterky, ale mali by sme vedieť, ako zvládať stres v práci aj v živote,“ uviedla Katarína Garajová, generálna riaditeľka agentúry MAXIN´S Group.

Vyhorenie a jeho príznaky

Dlhodobo podávaný vysoký výkon môže viesť k tomu, čo odborníci označujú ako pracovné vyhorenie. Vyhorenie však môžu spôsobiť aj ťažkosti vo vzťahoch. O to viac, že pokiaľ nie je v poriadku osobný život, v práci sa nedá fungovať naplno.

Existuje viacero symptómov, ktoré môžu prezrádzať, že smeruješ k vyhoreniu. V každodennom rýchlom živote si ich však vôbec nemusíme všimnúť, lebo ich považujeme za normálne.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: HBR, Newsweek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá