Tisícky Slovákov už čoskoro uvidia na výplatných páskach viac peňazí

  • Existujú rôzne spôsoby, ako sa dá legálne znížiť daňový základ, a tým aj daňová povinnosť
  • Zamestnanci budú mať od nového roka v čistom o niečo viac
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva/Anurak Tepkhamtai
  • Existujú rôzne spôsoby, ako sa dá legálne znížiť daňový základ, a tým aj daňová povinnosť
  • Zamestnanci budú mať od nového roka v čistom o niečo viac

Existujú rôzne spôsoby, ako sa dá legálne znížiť daňový základ, a tým aj daňová povinnosť, píše TASR. Podnikatelia majú možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane na seba, manželku či na deti. Môžu si tiež uplatniť odpočet príspevkov zaplatených do tretieho piliera rovnako ako sa dá odpočítať suma príspevkov zaplatených na životné poistenie s úsporou.

Upozornil na to Milan Černák z poradenskej spoločnosti RSM SK.

„Ďalšími zákonnými spôsobmi, o ktoré sa dá znížiť výška dane, sú napríklad možnosť uplatniť si odpočet darov pre verejnoprospešné účely, odpočet nákladov na vzdelávanie, odpočet nákladov na výskum a vývoj rovnako ako odpočet nákladov na ochranu životného prostredia,“ povedal Černák s tým, že všetky tieto výdavky musia byť zaznamenané v účtovníctve a aj spätne verifikovateľné.

Ak živnostník alebo podnikateľ dosahuje príjmy zo živnosti alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, môže si zvoliť spôsob uplatňovania výdavkov, ktoré preukázateľne vynaložil na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Na výber má dve možnosti, a to paušálne výdavky a skutočné výdavky.

„Paušálne výdavky predstavujú percentuálny podiel z príjmov, ktorý sa považuje za výdavky bez potreby dokladovať ich skutočnú výšku. Líšia sa podľa druhu činnosti a pohybujú sa od 25 do 80 % z príjmov,“ priblížil Černák. Pri paušálnych výdavkoch je výhodou úspora administratívy a nevýhodou, že nemusia zodpovedať skutočným nákladom a môžu byť nižšie ako skutočné výdavky.

Výdavky, ktoré podnikateľ skutočne a preukázateľne vynaložil na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov je možné započítať do daňových nákladov. Skutočné výdavky je potrebné dokladať faktúrami, účtovnými dokladmi, zmluvami a inými podkladmi. Výšku dane je podľa odborníkov možné znížiť aj prostredníctvom plánovania príjmov a výdavkov.

„Ak je možnosť ovplyvniť termín vyplatenia príjmu, vhodné je ho naplánovať tak, aby ste sa vyhli prekročeniu hranice pre zvýšenú sadzbu dane, ktorá je 176,8-násobokom životného minima,“ uviedol Černák.

Ak je možnosť ovplyvniť termín zaplatenia výdavku, je možné si ho naplánovať tak, aby bol uplatnený v rovnakom roku, ako bol dosiahnutý príjem.

Banskobystričania si môžu vydýchnuť

Miestne dane a poplatky sa v budúcom roku v Banskej Bystrici zvyšovať nebudú. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková s tým, že mestské zastupiteľstvo k tomuto kroku pristúpilo už minulý rok v decembri.

Banskobystričania tak od začiatku tohto roka pocítili 20-percentné zvýšenie dane z nehnuteľnosti pri záhradách, zastavaných plochách a nádvoriach, pri lesných pozemkoch, na ktorých sú hospodárske lesy, či pri priemyselných stavbách alebo stavbách na podnikanie, čo predstavovalo vo finančnom vyjadrení šesť eur za štvorcový meter plochy oproti vlaňajším piatim.

Pri stavebných pozemkoch išlo o 60-percentné zvýšenie, o 100-percentné pri bytoch, z 50 centov za štvorcový meter podlahovej plochy na jedno euro. V tomto roku sa zvýšila aj sadzba dane za ubytovanie na osobu a prenocovanie z jedného eura na dve. Daň za predajné automaty stúpla z 54 eur za jeden na 100. Správca dane zvýšil aj sadzbu paušálneho poplatku za komunálny odpad z desiatich centov na osobu a deň na 13 centov.

Banská Bystrica išla do tohto roka s vyrovnaným rozpočtom vo výške takmer 120 miliónov eur. Zvýšenie daní a poplatkov samospráva vlani okrem iného zdôvodňovala ustanoveniami kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre rok 2023, daňovým bonusom, zvýšením cien plynu, tepla a tiež cenami za tovary a služby v rámci zmluvných dodávateľských vzťahov. Pre mesto to znamenalo zvýšenie celkových výdavkov bežného rozpočtu zhruba o 13,4 milióna eur.

Zdroje: TASR, Finsider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá