Tragická sabotáž: Majiteľ Titanicu mal loď potopiť úmyselne, experti konšpiráciu vyvracajú

  • Ohľadom potopenia Titanicu vznikajú rôzne konšpirácie
  • J. P. Morgan mal jeho haváriou zabiť svojich rivalov
  • Odborníci si na špekuláciu posvietili
Tragická nehoda Titanicu. Potopenie Titanicu, ľudia utekajú na záchranných člnoch
Wikimedia Commons/Willy Stöwer - Magazine Die
  • Ohľadom potopenia Titanicu vznikajú rôzne konšpirácie
  • J. P. Morgan mal jeho haváriou zabiť svojich rivalov
  • Odborníci si na špekuláciu posvietili

Na všetko si posvietili historici

Ako vysvetľuje expert na udalosti spojené s Titanicom George Behe, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že Morgan na Titanic úmyselne nenastúpil. „Nikdy sa mi nepodarilo nájsť autoritatívny zdroj z roku 1912, ktorý by vysvetľoval presný dôvod, prečo J. P. Morgan zrušil svoju cestu na Titanicu, ale rozhodne to neurobil len pár hodín pred odchodom lode,“ hovorí Behe.

Existuje šanca, že Morgan musel náhle odísť do Francúzska. V krajine vstupoval do platnosti nový zákon, ktorý zakazoval vývoz zakúpených umeleckých diel do USA. Milionár podľa historika Dona Lyncha preto mohol zmeškať plavbu, aby stihol zariadiť prevoz svojho majetku.

Člen výboru organizácie s názvom Historická spoločnosť Titanic Ray Lepien dodáva, že Morgan mohol odcestovať do Francúzska aj za svojou milenkou, s ktorou trávil čas v kúpeľoch. Taktiež sa podľa neho môžu oba dôvody jeho pobytu vo Francúzsku križovať.

Neexistujú dôkazy ohľadom rivality medzi bankármi

Konšpiračná teória naznačujúca možnú sabotáž zo strany J. P. Morgana sa nemá o čo oprieť pri jej hlavnej zápletke. Zatiaľ čo sa v špekulácii uvádza, že spomínaní nebohí milionári boli Morganovými rivalmi, historici nemajú žiadne dôkazy, ktorými by toto tvrdenie podložili.

Ako uviedol Behe, za 45 rokov skúmania udalostí okolo Titanicu nenašiel žiadne dokumenty, ktoré by naznačovali, že Astor, Straus a Guggenheim sa stavali proti zriadeniu federálneho rezervného systému.

Pravdivé nie je ani tvrdenie, že Spojené štáty sa po vytvorení „federálnej rezervnej banky“ zmenili na „obchodnú spoločnosť“.   

V roku 1913 vtedajší prezident Woodrow Wilson podpísal zákon o federálnych rezervách, čím sa vytvoril decentralizovaný systém, ktorý vyvažuje konkurenčné záujmy súkromných bánk a populistické nálady, vysvetľuje profesor Robert Hockett. „Identifikačné číslo firmy“, 28 U.S.C. 3002 15, je v skutočnosti odkaz na sekciu v zákonníku USA.

Pododdiel 15 oddielu 3002 znie: „Pojem ‚Spojené štáty‘ zastrešuje federálnu korporáciu; agentúru, oddelenie, komisiu, predstavenstvo alebo iný subjekt Spojených štátov amerických; alebo inštrumentálnosť Spojených štátov.“

„Slovo ‚korporácia‘ použité v legislatíve nie je to isté ako ‚obchodná spoločnosť‘. Ide o ďalší kľúčový dôkaz, že niekto tu nevie, o čom vlastne hovorí,“ vysvetlil Lockett.

Teória podľa odborníkov teda vytrhla z kontextu zopár faktov o Titanicu a následne falošne naznačila úmyselné potopenie lode. Rovnakým spôsobom sa dajú vyvrátiť i ostatné konšpirácie ohľadom tejto tragédie. A rozhodne ich nie je málo. 

Experti sa naďalej zhodujú na tom, že potopenie Titanicu bolo nehodovou udalosťou.

Zdroje: History, Reuters, YouTube/BuzzFeed Unsolved Network

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá