Zomrel zástupca veliteľa raketových síl teroristickej organizácie. Hizballáh ťahá Libanon do „stratenej“ vojny

  • Sledujeme 16. deň vojny v Izraeli
  • Situácia v pásme Gazy je katastrofálna
  • Hrozí, že sa do konfliktu zatiahne aj Blízky východ
izrael vojna palestína
Palestínčania hľadajú preživších v troskách budov po izraleskom raketovom útoku v Rafáhu v pásme Gazy. TASR/AP/Hatem Ali
  • Sledujeme 16. deň vojny v Izraeli
  • Situácia v pásme Gazy je katastrofálna
  • Hrozí, že sa do konfliktu zatiahne aj Blízky východ

Vojna v Izraeli trvá už 16. deň. V sobotu (7. 10.) nadránom teroristické hnutie Hamas vypálilo z palestínskeho pásma Gazy na Izrael tisícky rakiet. Členovia teroristickej organizácie prekročili hraničný plot a drancovali miestne komunity. Situáciu sme priebežne sledovali aj počas včerajšieho dňa, všetko sa dozvieš v tomto článku.

Izrael ako reakciu na útoky spustil odvetnú operáciu a ostreľuje počas nej objekty Hamasu v Gaze. V súčasnosti hrozí, že by sa konflikt mohol rozšíriť aj do krajín Blízkeho východu.

Dnešný ONLINE MONITORING sme ukončili. Všetky aktuality sa dozvieš na našom webe aj v nasledujúcich dňoch.

(18:58) Izraelský tank omylom zasiahol egyptskú pozíciu

Izraelský tank omylom zasiahol egyptskú pozíciu pri hranici. Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari uviedol, že sa tak stalo v oblasti Kerem Šalom. Informuje o SITA s odvolaním sa na spravodajský portál Sky News.

„Incident sa vyšetruje a podrobnosti sa skúmajú,“ povedal Hagari s tým, že izraelské sily incident ľutujú.

Hovorca egyptskej armády potvrdil, že pohraničníci utrpeli menšie zranenia po tom, čo ich zasiahli časti granátu vypáleného izraelským tankom.

(16:25) Netanjahu: Hizballáh by rozpútaním vojny proti Izraelu urobil „životnú chybu“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu varoval libanonské proiránske militantné hnutie Hizballáh, že ak rozpúta vojnu proti Izraelu, židovský štát bude reagovať neúprosnejšie než počas krátkej vojny v roku 2006. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

„Ak sa Hizballáh rozhodne vstúpiť do vojny… Urobí svoju životnú chybu. Zasiahneme ho silou, akú si ani nedokáže predstaviť a následky pre neho a Libonon budú zničujúce,“ povedal Netanjahu vojakom na severe Izraela neďaleko hraníc s Libanonom.

„Hizballáh ťahá Libanon do vojny, v ktorej nič nezíska, no stratiť môže mnoho,“ uviedol predtým v nedeľu hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus. Hnutie podľa neho „hrá veľmi, veľmi nebezpečnú hru“ a „eskaluje situáciu“.

Hizballáh je spojencom palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré 7. októbra zaútočilo na Izrael, čo viedlo k vzniku ozbrojeného konfliktu. Izrael prisľúbil, že Hamas zničí a v súčasnosti preto podniká opakované vzdušné útoky na pásmo Gazy.

Zároveň prichádza aj k prestrelkám na severných hraniciach Izraela s Libanonom a rastú obavy, že Hizballáh sa snaží otvoriť na severe Izraela ďalší front, aby tak pomohol Hamasu na juhu.

Následky izraelských náletov v pásme Gazy
zdroj: TASR/AP, Mohammed Dahman

(15:40) Pápež František vyzval na ukončenie bojov medzi Izraelom a Hamasom

Pápež František v nedeľu vyzval na ukončenie konfliktu medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Žiadal tiež väčší prísun humanitárnej pomoci do pásma Gazy. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Vojna je vždy porážka, je to ničenie ľudského bratstva. Bratia zastavte! Zastavte!“ povedal František po tradičnej nedeľnej modlitbe Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Pápež následne požiadal, aby do pásma Gazy naďalej prúdila humanitárna pomoc. Vyzval tiež na oslobodenie rukojemníkov, ktorých militanti Hamasu zajali počas útoku na Izrael zo 7. októbra.

Koordinované útoky Hamasu si v Izraeli vyžiadali viac než 1 400 mŕtvych, zväčša civilistov. Izrael na útok odpovedal masívnym bombardovaním pásma Gazy, pri ktorom doposiaľ podľa tamojších úradov zahynulo viac ako 4 650 ľudí.

Izraelská armáda na útok Hamasu reagovala aj blokádou pásma Gazy, čo vyvolalo obavy z humanitárnej krízy. Obyvatelia Gazy v súčasnosti čelia veľkému nedostatku potravín, vody a liekov.

Humanitárna pomoc začala prúdiť do palestínskej enklávy v sobotu, keď bol hraničný priechod Rafah, ktorý spája Egypt a Gazu, otvorený pre prvých 20 kamiónov. Ďalších 17 kamiónov podľa egyptských médií prešlo cez Rafah v nedeľu.

(14:49) Pri náletoch v Pásme Gazy zomrel zástupca veliteľa raketových síl Hamasu, tvrdí Izrael

Izrael tvrdí, že pri nočných náletoch na Pásmo Gazy zabili zástupcu veliteľa raketových síl palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Hovorca izraelskej armády počas nedeľňajšieho brífingu povedal, že okrem toho zabili aj „desiatky teroristov“. Informuje o tom spravodajský portál CNN, ktorý pripomína, že Hagari deň predtým oznámil zintenzívnenie náletov na Pásmo Gazy.

Hovorca armády okrem toho médiám oznámil aktualizovaný počet rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, a to 212.

(14:08) Izraelská armáda: Hizballáh ťahá Libanon do vojny, v ktorej môže len stratiť

Libanonské proiránske militantné hnutie Hizballáh ťahá Libanon do vojny, vyhlásil v nedeľu Izrael. Riziko vojny vyvolávajú čoraz častejšie útoky na izraelsko-libanonských hraniciach. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Hizballáh ťahá Libanon do vojny, v ktorej nič nezíska, no stratiť môže mnoho,“ uviedol v nedeľu hovorca izraelskej armády (IDF) Jonathan Conricus. Hnutie podľa neho „hrá veľmi, veľmi nebezpečnú hru“ a „eskaluje situáciu“. „Naozaj je Libanon ochotný ohroziť to, čo zostalo z libanonskej prosperity a nezávislosti, v mene teroristov v Gaze?“ dodal hovorca.

Hizballáh je spojencom palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré 7. októbra zaútočilo na Izrael, čo viedlo k vzniku ozbrojeného konfliktu. Izrael prisľúbil, že Hamas zničí a v súčasnosti preto podniká opakované vzdušné útoky na pásmo Gazy.

Zároveň prichádza aj k prestrelkám na severných hraniciach Izraela s Libanonom a rastú obavy, že Hizballáh sa snaží otvoriť na severe Izraela ďalší front, aby tak pomohol Hamasu na juhu.

Izraelskí vojaci zaujali v nedeľu pozície v juhoizraelskom meste Ofakim
zdroj: AP Photo/Ilan Assayag

Od útoku Hamasu na Izrael zahynuli pri prestrelkách na izraelsko-libanonskej hranici v Izraeli už najmenej traja vojaci a jeden civilista a na juhu Libanonu prišlo o život podľa AFP najmenej 29 osôb.

Libanonský premiér Nadžíb Mikátí pritom v nedeľu uviedol, že prebieha diplomatické úsilie, ktorého cieľom je „zastaviť izraelské útoky na Libanon“ a zabrániť preneseniu konfliktu v Gaze do jeho krajiny. Zároveň však uviedol, že Libanon preventívne pripravuje aj plán odozvy na núdzovú situáciu.

Hnutie Hizballáh, ktoré podporuje Irán, viedlo v roku 2006 ničivú vojnu s Izraelom. Zahynulo v nej v Libanone viac než 1 200 ľudí, väčšinou civilistov. V Izraeli počas nej zahynulo 160 osôb, najmä vojakov.

(14:01) Egypt: Do pásma Gazy prešlo ďalších 17 kamiónov s humanitárnou pomocou

Konvoj 17 kamiónov s humanitárnou pomocou prešiel v nedeľu cez hraničný priechod Rafah do pásma Gazy. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním na egyptské štátne médiá.

Ide o druhú zásielku pomoci z Egypta do Gazy od soboty, keď cez hraničný priechod Rafah prešlo 20 kamiónov s humanitárnou pomocou.

Odoslanie ďalšej pomoci z Egypta do palestínskej enklávy potvrdili aj reportéri agentúry AFP.

Obyvatelia pásma Gazy čelia veľkému nedostatku potravín, vody a liekov od útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra, na ktorý izraelská armáda reagovala odvetnými útokmi a blokádou tejto palestínskej enklávy. Boje si na oboch stranách vyžiadali stovky obetí a tisícky zranených.

(12:46) Izrael opäť vyzýva obyvateľov Gazy, aby sa presunuli na juh

Palestínčania uviedli, že ich izraelská armáda znovu vyzvala, aby sa presunuli zo severu pásma Gazy na juh. Zároveň ich pritom varovala, že ak sa nepresunú, môžu byť považovaní za prívržencov „teroristickej organizácie“. TASR o tom informuje podľa nedeľňajšej správy agentúry Reuters.

Správa bola obyvateľom pásma Gazy doručená prostredníctvom letákov so sobotňajším dátumom a názvom a logom Izraelských obranných síl (IDF) ako aj prostredníctvom mobilov vo forme audiosprávy.

„Naliehavé upozornenie pre obyvateľov Gazy. Vaša prítomnosť severne od (lokality) Wadi Gaza ohrozuje váš život. Ktokoľvek, kto neopustí sever Gazy smerom na juh,… môže byť považovaní za spolupáchateľa teroristickej organizácie,“ uvádza sa na letákoch.

Izrael v súčasnosti podniká vzdušné útoky na pásmo Gazy v reakcii na útok palestínskeho militantného hnutia Hamas zo 7. októbra, pri ktorom v Izraeli zahynulo vyše 1 400 ľudí, zväčša civilistov. Izrael prisľúbil, že Hamas, ktorý má pásmo Gazy pod kontrolou zničí, a jeho útoky si podľa úradov v Gaze vyžiadali životy už vyše 4 300 Palestínčanov.

Na hraniciach s Gazou okrem toho Izrael nahromadil svojich vojakov a vojenské vybavenie a chystá sa na spustenie pozemnej ofenzívy do pásma Gazy. Izrael vyzval už skôr Palestínčanov, aby sa presunuli na juh pásma Gazy.

Palestínčania však uviedli, že im predtým nebolo povedané, že budú považovaní za stúpencov terorizmu, ak tak neurobia. Podľa Palestínčanov je pritom v súčasnosti presúvanie sa na juh veľmi riskantné vzhľadom na vzdušné útoky, ktoré podľa niektorých zasiahli už aj juh pásma Gazy.

Vojna v Izraeli
zdroj: TASR/AP, Hatem Omar

(11:44) Zatiaľ nie je jasné, či bude v nedeľu z Egypta do pásma Gazy odoslaná ďalšia humanitárna pomoc

Uviedol to námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu Sky News, informovala agentúra AP.

„Dnes (v nedeľu) sme dúfali vo viac… Nie som si istý, či to dosiahneme. Momentálne intenzívne rokujeme s Izraelčanmi, Egypťanmi, mimochodom s obrovskou pomocou od Spojených štátov,“ povedal Griffiths v súvislosti s dodávkami ďalšej humanitárnej pomoci cez hraničný priechod Rafah, cez ktorý v sobotu prešlo do Gazy prvých 20 kamiónov s pomocou.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti uviedol, že začiatok prúdenia humanitárnej pomoci do pásma Gazy v sobotu bol „veľmi dobrý začiatok, ale ani zďaleka to nestačí“. Griffiths vysvetlil, že hlavným problémom je režim kontroly prichádzajúcich kamiónov. Podľa jeho slov by mali byť takéto kontroly „efektívne, rýchle“ a snáď aj náhodné. „Ak dnes kamióny nevyštartujú, určite očakávame, predpokladáme a plánujeme, že pôjdu zajtra,“ uzavrel.

(11:20) India odoslala do Egypta 38,5 ton humanitárnej pomoci určenej pre civilistov v pásme Gazy

Čelia nedostatku potravín, vody a liekov pre konflikt medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Uviedlo to v nedeľu indické ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Transportné lietadlo Boeing C-17 indických vzdušných síl odletelo do egyptského mesta Ariš s pomocou pre Palestínčanov, ktorá zahŕňa „takmer 6,5 ton lekárskej pomoci a 32 ton materiálu na pomoc pri katastrofách“, informoval hovorca indickej diplomacie.

Priblížil, že India zaslala lieky, lekárske pomôcky, stany, spacie vaky, nepremokavé plachty, sanitárne zariadenia, tablety na čistenie vody a ďalšie potrebné položky.

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom vypukol po tom, čo palestínski militanti 7. októbra prenikli na územie Izraela a zabili vyše 1400 ľudí, zväčša civilistov. Izrael na útok reagoval rozsiahlym bombardovaním pásma Gazy, po ktorom doposiaľ tamojšie úrady hlásili viac ako 4 300 obetí.

India odsúdila Hamas za „teroristický útok“, ale zároveň zopakovala svoj dlhodobý postoj podporujúci nezávislý Palestínsky štát.

Izrael v uplynulých dňoch viackrát vyzval obyvateľov severnej časti pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh tejto palestínskej enklávy. Izraelská armáda sa totiž chystá na spustenie pozemnej ofenzívy do Gazy zameranej na zničenie Hamasu.

Do pásma Gazy začali v sobotu z Egypta prúdiť prvé dodávky humanitárnej pomoci po niekoľkých dňoch intenzívnych rokovaní, pripomína AFP.

(11:07) IDF zasiahli tretiu teroristickú bunku na juhu Libanonu, ktorá pripravuje protitankový raketový útok na Izrael

Izraelské obranné sily uviedli, že vykonali útok bezpilotným lietadlom proti ďalšej bunke v južnom Libanone, pričom sa pripravujú na útok protitankovým riadeným raketovým útokom proti severnej komunite Zar’it. Tretiu bunku dnes IDF zasiahli v južnom Libanone uprostred opakovaných raketových útokov teroristickej skupiny Hizballáh, informuje The Times of Israel.

(10:30) Hovorca IDF, kontraadmirál Daniel Hagari, uviedol, že armáda doteraz informovala rodiny 212 rukojemníkov, že ich príbuzní sú zadržiavaní v pásme Gazy.

Hovorí, že číslo nie je konečné, keďže armáda vyšetruje nové informácie o nezvestných. Toto číslo nezahŕňa Judith Raanan a jej dcéru Natalie, ktoré Hamas v piatok večer prepustil.

(8:50) Erdogan rokoval s politickým vodcom Hamasu o prímerí a humanitárnej pomoci

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rokoval o mierových snahách v pásme Gazy s politickým vodcom islamského palestínskeho hnutia Hamas Ismáíom Haníjom. Oznámila to v sobotu Erdoganova kancelária, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Turecko sa snaží dosiahnuť čo najskoršie prímerie a chce tiež umožniť prúdenie ďalšej humanitárnej pomoci do pásma Gazy, povedal Erdogan Haníjovi počas spoločného telefonátu. Kancelária tureckého prezidenta o tom informovala na sociálnej sieti X.

Ankara sa okrem toho zaujíma o možnosť poskytovať liečbu zraneným obyvateľom pásma Gazy, uviedol Erdogan. Turecko sa spolu s Katarom a ďalšími regionálnymi aktérmi v súčasnosti snaží vyjednať prepustenie rukojemníkov, ktorých v pásme Gazy zadržiava Hamas, pripomína DPA. Medzi približne 200 rukojemníkmi sú pritom okrem Izraelčanov i občania iných krajín.

Izrael v súčasnosti podniká vzdušné útoky na pásmo Gazy v reakcii na útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, pri ktorom v Izraeli zahynulo vyše 1400 ľudí, zväčša civilistov. Izrael prisľúbil, že Hamas, ktorý má pásmo Gazy pod kontrolou zničí, a jeho útoky si podľa úradov v Gaze vyžiadali životy už vyše 4300 Palestínčanov.

(8:29) Riziko rozšírenia vojny na Blízky východ sa zvyšuje

Obavy ohľadom rozšírenia izraelsko-palestínskeho konfliktu na Blízky východ sa zvyšujú. USA dnes do tohto regiónu poslali viac vojenských prostriedkov práve počas toho, keď Izrael útočil na rôzne ciele, vrátane Gazy. Zdravotnícke zdroje z Gazy informujú, že z dôvodu izraelských náletov dnes v noci zahynulo viac ako 50 Palestínčanov.

Cieľom izraelského raketového útoku boli v nedeľu skoro ráno medzinárodné letiská Damask a Aleppo v susednej Sýrii. Usmrtený bol civilný pracovník a letiská boli vyradené z prevádzky, informuje Reuters s odvolaním sa na sýrske štátne médiá.

Izraelskí vojaci
zdroj: TASR/AP, Tsafrir Abayov

Izrael uviedol, že jedno z jeho lietadiel zaútočilo v sobotu na ciele organizácie Hizballáh v Libanone a že jedného z jeho vojakov zasiahla protitanková strela v cezhraničných bojoch. Iránom podporovaná skupina o rakete uviedla, že zabila šesť jeho bojovníkov.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v sobotu varoval dočasného libanonského premiéra Najiba Mikatiho, že bude libanonský ľud zasiahnutý, ak bude jeho krajina zatiahnutá do konfliktu, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

(5:17) Izrael tvrdí, že pri nálete na mešitu v Džaníne zabil teroristických operatívcov

Izrael v nedeľu oznámil, že pri leteckom útoku na komplex pod mešitou v meste Džanín v okupovanom Predjordánsku zabil „teroristických operatívcov“ z hnutí Hamas a Islamský džihád, ktorí plánovali útoky. TASR správu prevzala z tlačových agentúr AFP, DPA a Reuters.

Úder zasiahol mešitu al-Ansár, ktorú podľa Izraelských obranných síl (IDF) „používali teroristi ako veliteľské stredisko na plánovanie útokov a ako základňu na ich vykonávanie“.

Izraelská armáda uviedla, že osoby, ktoré boli terčom útoku, už v uplynulých mesiacoch uskutočnili „niekoľko teroristických útokov a pripravovali ďalší bezprostredne hroziaci teroristický útok“. Tieto osoby boli „neutralizované“. Podrobnosti o počte osôb zabitých pri zásahu ani o ich totožnosti armáda nezverejnila.

Armáda však ukázala zábery, na ktorých je podľa nej vidieť vchod do bunkra pod mešitou. Sprístupnila aj schému, ktorá podľa nej ukazuje, kde mali militanti uložené zbrane.

Vojna v Izraeli, Izrael, zničené budovy
zdroj: TASR/AP, Fatima Shbair

Mešita sa nachádza v palestínskom utečeneckom tábore. Džanín je považovaný za baštu militantných Palestínčanov a izraelská armáda tam často podniká razie.

Podľa nepotvrdených správ médií boli pri útoku zabití dvaja Palestínčania. Podpora Hamasu je medzi Palestínčanmi v Predjordánsku naďalej silná.

Od 7. októbra, keď militanti Hamasu vtrhli z pásma Gazy do Izraela a zabili najmenej 1 400 ľudí (väčšinou civilistov, ktorých zastrelili, zmrzačili alebo upálili), zabili izraelské jednotky alebo osadníci v Predjordánsku desiatky ľudí.

Izrael v rámci odvety začal intenzívne bombardovať pásmo Gazy, pričom podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva, ktoré riadi Hamas, zahynulo viac ako 4 300 ľudí, väčšinou civilistov.

(1:18) Situácia v pásme Gazy je katastrofálna, tvrdí päť agentúr OSN

Humanitárna situácia v pásme Gazy je „katastrofálna“, uviedlo v sobotu päť agentúr OSN a vyzvalo na ďalšiu medzinárodnú pomoc, keďže podmienky v tejto husto obývanej pobrežnej palestínskej enkláve sa zhoršujú. TASR informáciu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Ich správa prichádza v čase, keď Izrael vyhlásil, že zintenzívni svoje útoky na pásmo Gazy, aby tak zvýšil tlak na Hamas, pričom jeho vysokí dôstojníci varovali jednotky, aby boli pripravené vstúpiť na toto obliehané územie.

Od šokujúcich útokov palestínskeho islamistického hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra, ktoré si vyžiadali 1 400 mŕtvych, židovský štát spustil ničivé letecké a pozemné bombardovanie pásma Gazy. Orgány Hamasu tvrdia, že zahynulo 4 385 ľudí.

Vyhlásenie agentúr OSN prišlo krátko po tom, ako do Gazy dorazili prvé nákladné autá s pomocou z Egypta.

„Humanitárnu pomoc v Gaze kriticky potrebuje viac ako 1,6 milióna ľudí,“ uvádza sa vo vyhlásení agentúr OSN vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Detského fondu OSN (UNICEF), ktorý sa zameriava na pomoc deťom.

„Najzraniteľnejšími zostávajú deti, tehotné ženy a starší ľudia. Takmer polovicu obyvateľov Gazy tvoria deti. Humanitárna situácia v Gaze bola zúfalá už pred poslednými bojmi, teraz je katastrofálna. Svet musí urobiť viac,“ uvádza sa v správe.

Ďalšími troma agentúrami, ktoré podpísali vyhlásenie, sú Svetový potravinový program (WFP), Rozvojový program OSN (UNDP) a Populačný fond OSN (UNFPA) na ochranu obyvateľstva.

Joe Biden má prejav počas vojny v Izraeli, protestujúci vo vojne
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

(0:05) Spojené štáty premiestnili svoj špeciálny raketový systém na Blízky východ

Z dôvodu eskalovania vojny medzi Izraelom a teroristickou organizáciou Hamas minister obrany Lloyd Austin v sobotu v noci oznámil, že USA do Perzského zálivu presunie jednu zo svojich úderných skupín spolu s ďalšími systémami protivzdušnej obrany.

Austin tiež uviedol, že vyslal ďalšie americké sily na „prípravu na rozmiestnenie rozkazov“, no neuviedol ich počet. Minister obrany začiatkom tohto týždňa nariadil, aby bolo 2-tisíc vojakov pripravených na nasadenie na Blízkom východe.

K tomuto rozhodnutiu došlo po „podrobných diskusiách s prezidentom Bidenom o nedávnej eskalácii Iránu a jeho zástupných síl na Blízkom východe,“ uviedol Austin vo vyhlásení.

Lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower a jej úderná skupina, o ktorej minulý víkend Austin oznámil, že bude nasadená do východnej časti Stredozemného mora, aby sa pripojila k USS Gerald R. Ford, namiesto toho zamieria do Perzského zálivu.

Austin tiež povedal, že objednal mobilný systém protivzdušnej obrany Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) a prápory systému protiraketovej obrany Patriot do Perzského zálivu.

Zdroje: archív Startitup, Reuters, The Times of Israel, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá