Parlamentom sa tiahne dúha. Poslanci svojsky bojujú proti znepokojivému návrhu, píše Jana Bačová

  • Poslanci protestujú dúhovými vlajkami proti zákonu Gyimesiho
  • Máme zoznam krajín s lacnými nehnuteľnosťami
  • Medzi Ruskom a Litvou je napätá situácia
lgbti vlajka vo vzduch u, Gyimesi
György Gyimesi, Unsplash/Stavrialena Gontzou, TASR/Martin Baumann
  • Poslanci protestujú dúhovými vlajkami proti zákonu Gyimesiho
  • Máme zoznam krajín s lacnými nehnuteľnosťami
  • Medzi Ruskom a Litvou je napätá situácia

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Z okien našich poslancov visia dúhové vlajky, protestujú proti Gyimesiho antiLGBTI zákonu
  • Dom pri mori či byt za minimálne ceny. V týchto krajinách nakúpiš najlacnejšie nehnuteľnosti
  • Medzi Ruskom a Litvou to vrie. Padajú aj vyhrážky, o čo vlastne ide pri tejto kríze v Kaliningrade?

Pobúrení poslanci

Prejav tolerancie či rešpektu na Slovensku v mnohých oblastiach často absentuje. Prednedávnom to potvrdil aj poslanec György Gyimesi (OĽANO), ktorý prišiel s návrhom legislatívy spoločne s opozičným poslancom Tomášom Tarabom. Ide totižto o návrh, ktorý by sa v negatívnom zmysle dotkol najmä LGBT komunity.

V prípade, že by návrh bol schválený, bolo by zakázané vyvesovať akékoľvek symboly komunít či hnutí propagujúcich sexuálnu orientáciu na budovách štátnych inštitúcií. Obsah návrhu, ktorý poslanci predložili, reagoval totiž aj na niekdajšie vyvesenie dúhovej vlajky na budovu ombudsmanky pre ľudské práva. 

Mnohí poslanci však z návrhu o zákaze dúhových vlajok zostali pobúrení. Na protest si ich preto vyvesili na okná svojich kancelárií. Jednou z nich je aj Vladimíra Marcinková zo strany SaS, ktorá na sociálnej sieti oznámila, že svoju dúhovú vlajku už má vo svojej kancelárii vyvesenú. 

„Nejde len o úrady. Spomeniem napríklad kultúrne centrum Cvernovka v Bratislave alebo Tabačka v Košiciach,“ píše na sociálnej sieti Marcinková.

„Miesta, kde sme sa všetci bez rozdielu cítili dobre, kde bola dúhová vlajka prejavom tolerancie a rešpektu k právam každého človeka. Ak by tento návrh prešiel, aj na týchto miestach po celom Slovensku by už nebolo možné vyjadriť solidaritu dúhou, lebo väčšina týchto budov je vo vlastníctve miest, obcí, vúciek alebo štátu. A práve tam Gyimesi strká svoje homofóbne prsty.“

Na svojej sociálnej sieti sa ďalej Marcinková rozpísala o tom, že aj tí ľudia, ktorí sa prezentujú dúhovou vlajkou, majú voči štátu úplne rovnaké povinnosti ako všetci ostatní, no aj napriek tomu sú ich práva oklieštené. 

DNES Z MOJEJ KANCELÁRIE VISÍ DÚHOVÁ VLAJKAParlament bude dnes rokovať o návrhu Gyimesiho a Tarabu, ktorým chcú zakázať…

Posted by Vladimíra Marcinková on Thursday, June 23, 2022

Nemôžu mať sobáš s láskou svojho života. V chorobe sa ani len nedostanú k zdravotným informáciám o stave svojho najbližšieho. Nemôžu žiť v bezpodielovom spoluvlastníctve ako ja s manželom, deliť sa o všetko, dediť, vziať si manželskú hypotéku. A toho, o čo ich oberáme, je ešte oveľa oveľa viac.“

Nie len Slovensko, ale aj iné krajiny riešia práva ľudí LGBT komunity. Okrem Marcinkovej existujú aj iní triezvo uvažujúci poslanci, ktorí s návrhom nesúhlasia. O tom, ktorí stranícky kolegovia sa postavili proti Gyimesimu, sa dočítaš v našom článku.

Nehnuteľnosti pre mladých

To, že situácia v oblasti nehnuteľností na Slovensku je kritická, je známe snáď každému. Mnohí mladí ľudia hľadajú vlastné domovy, no za rekordné ceny, ktoré neustále stúpajú, si ich jednoducho nemôžu dovoliť. Kvôli tomuto faktoru klesá tiež ponuka nehnuteľností, čo má za následok zvažovanie investície do realít, ktoré sa nachádzajú mimo Slovenska.

Ak k takým ľuďom patríš aj ty, máme pre teba výber top krajín, v ktorých si dokážeš zabezpečiť lacnú nehnuteľnosť. Prvou z nich je nádherné Taliansko, ktoré je okrem obľúbenej dovolenkovej destinácie aj skvelým miestom, kde sa oplatí investovať do nehnuteľnosti. 

Avšak vedel by si si predstaviť život na opustenom mieste? V Taliansku sa totiž snažia vdýchnuť nový život do miest, ktoré sú spustnuté. Dom si tam môžeš kúpiť doslova za jedno euro, no má to aj svoj háčik. Niektoré kúpy prichádzajú s podmienkou, že nový majiteľ musí dom zrenovovať do troch rokov. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Italy 🇮🇹 Benvenuti a tutti! (@italy)

Ďalšou krajinou, ktorá je vhodná na kúpu nehnuteľnosti, je Poľsko. Okrem toho, že je jednou z najlacnejších krajín Európy, čo mnoho mladých ľudí zo Slovenska ocení, je vhodné aj na bývanie. V súčasnosti sa Poľsko radí medzi najsilnejšie ekonomiky východnej Európy. V centre mesta Krakov stojí meter štvorcový 1 672,97 eur.

Ďalšou zaujímavou krajinou na kúpu nehnuteľnosti je aj Rumunsko. Aj keď krajina so zaujímavou históriou a temnými lesmi nemusí byť pre každého, svojich priaznivcov si určite nájde. Nízke životné náklady či nízke ceny nehnuteľností v krajine stoja určite za zmienku.

Život v Bukurešti sa dá krásne prirovnať so životom v Kyjeve, pričom ťa jednoizbový byt v centre mesta stojí priemerne 352 eur, mimo centra je to dokonca iba 250 eur. Ak však hľadáš niečo väčšie, trojizbový byt v meste stojí približne 600 eur a mimo mesta iba 421 eur. 

Ak ťa však omrzí Európa, sú aj iné krajiny vhodné na kúpu nehnuteľnosti. O tom, ktoré to sú a za akú cenu sa domy v nich predávajú, sa dočítaš v našom článku.

Litovský súper

Rusko-ukrajinský konflikt pretrváva už istý čas, no v súčasnosti nabral úplne nový rozmer. Portál CNN upozorňuje na rastúce napätie okolo Kalingradu, čo je síce izolované, no strategicky veľmi významné teritórium pri pobreží Baltického mora. Toto územie môže byť už čoskoro vtiahnuté do už takmer štyri mesiace trvajúcej vojny vedenej Kremľom. 

Vojna, Ukrajina
zdroj: SITA/AP

Tento krok by mohol ešte viac priblížiť celú vojnu u našich východných susedov k Bruselu, respektíve Európskej únii, čo nie je ani zďaleka dobrá správa. Mnohí však tvrdia, že vypuknutie najnovšieho konfliktu v Litve sa dalo očakávať, keďže práve táto krajina zaujala voči Rusku jeden z najtvrdších postojov vôbec. 

Litva hneď po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu uzavrela svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá a rovnako bola prvým štátom, ktorý pozastavil všetky dovozy ruského plynu.

V krajine okrem toho žije aj množstvo imigrantov z Ruska či Bieloruska, ktorí tam ušli práve v dôsledku rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina či Alexandra Lukašenka. 

Litva sa s Ruskom, jednoducho povedané, nemazná a robí všetko preto, aby ruskému agresorovi ukázala svoju moc. Litovské štátne železnice nedávno odkázali ruským klientom, že už viac nemôžu prevážať železnú alebo oceľovú rudu naprieč územím EÚ do Kaliningradu. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis povedal, že ide iba o krok v súvislosti so sankciami nariadenými EÚ.

„Litva nerobí nič: sú to európske sankcie, ktoré začali platiť od 17. júna… Stalo sa tak po konzultácii s Európskou komisiou a v súlade s usmerneniami Európskej komisie.“

Litva
zdroj: Unsplash/@maksimshutov

Ruská strana si však nenechá „skákať po hlave“ a reagovala na všetky opatrenia mimoriadne prudko a útočne. „Ak sa v blízkej budúcnosti úplne neobnoví preprava nákladu medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom územia Ruskej federácie cez Litvu, Rusko si vyhradzuje právo podniknúť kroky na ochranu svojich národných záujmov,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva diplomacie.

O tom, aký význam má Kalingrad pre Rusko a ktorý ruský predstaviteľ sa k celej situácii vyjadril, sa dočítaš v našom článku

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá