Smrteľné požiare spôsobili najväčšie vyhynutie Zeme: Vedci tvrdia, že história sa môže čoskoro zopakovať

  • Smrteľné požiare sa stali za posledné desaťročie čoraz bežnejšími
  • Vedci majú strach z najhoršieho
Na snímke lesný požiar, pri ktorom zasahujú aj hasiči.
Ilustračné foto TASR/Matthew Thayer/The Maui News via AP, TASR/AP Photo/Muhammad Hatta
  • Smrteľné požiare sa stali za posledné desaťročie čoraz bežnejšími
  • Vedci majú strach z najhoršieho

Smrteľné požiare sa za posledné desaťročie stali čoraz bežnejšími v dôsledku zmeny klímy spôsobenej človekom, ale aj rušivých postupov hospodárenia s pôdou. 

Silné požiare zasiahli napríklad aj Južnú Kaliforniu. Ako uvádza portál Science Alert, vlnu lesných požiarov toto územie zažilo aj pred 13 000 rokmi. Natrvalo zmenili vegetáciu regiónov a prispeli k najväčšiemu vyhynutiu Zeme za viac ako 60 miliónov rokov. 

Javy, ktoré tomu predchádzali, pozorujú vedci aj v súčasnosti. Obava, že sa môže história zopakovať, je preto oprávnená. 

Neznámy pôvodca veľkého vyhynutia

V rámci najnovšej štúdie sa snažili vedci pochopiť zmeny, ku ktorým v Kalifornii došlo počas posledného veľkého vyhynutia na konci pleistocénu (doba ľadová). 

Eurázia a Amerika sa počas pleistocénu hemžila obrovskými šelmami, ako boli mamuty, obrie medvede či vlci. Na území dnešného Los Angeles sa kedysi potulovali dva druhy tiav alebo päť druhov veľkých „mačiek“, ktoré ale potom zrazu všetky zmizli.

Po celom svete došlo k významnému úbytku veľkých cicavcov, ktorí boli ikonami globálnych ekosystémov po milióny rokov.

V Severnej Amerike vyhynulo viac ako 70 % cicavcov s hmotnosťou nad 44 kilogramov. V Južnej Amerike to bolo viac ako 80 % a v Austrálii dokonca takmer 90 %. Jedine Afrika, Antarktída a niektoré izolované ostrovy majú stále živočíšne spoločenstvá, ktoré by sa dnes dali označiť za „prirodzené“.

Príčiny tohto masového vymierania sú dodnes záhadou. Paleontológovia a archeológovia o nich debatovali roky. Vedci sú zaskočení, pretože neexistuje jednoznačný pôvodca tohto javu, no naopak, možných príčin je mnoho.

Po skončení poslednej doby ľadovej sa začalo otepľovanie podnebia, ktoré viedlo k reorganizácii rastlinných spoločenstiev a zmeneným poveternostným podmienkam. Ľudská populácia sa následne začala rýchlo zvyšovať a šíriť po celom svete.

Práve tieto dva javy by mohli byť istým spôsobom zapojené do udalosti vyhynutia.

Za kolaps ekosystému sú zodpovední ľudia

Najnovšia štúdia ukazuje, že katalyzátorom kolapsu starovekého ekosystému mohol byť bezprecedentný nárast lesných požiarov, ktoré pravdepodobne spôsobili ľudia. 

V tisícročí pred masovým vymieraním sa teploty v danom regióne zvýšili o približne 5,5 stupňa Celzia a jazero začalo miznúť v dôsledku odparovania.

teplomer oteplovanie
zdroj: Pixabay/MiRUTH_de

Zhruba pred 13 200 rokmi región zažil 200 rokov sucha, počas ktorých polovica stromov nevydržala. Pre menší počet veľkých bylinožravcov, ktoré by konzumovali rastlinstvo, sa v oblasti hromadila odumretá vegetácia.

Súčasne s týmito zmenami začalo ľudstvo osídľovať Severnú Ameriku a prinieslo so sebou mocný nástroj – schopnosť ovládať oheň. Ľudia a naši predchodcovia ovládali oheň stovky tisíc rokov, avšak oheň ovplyvňuje rôzne ekosystémy odlišným spôsobom.

Na základe nálezov dreveného uhlia z jazera Elsinore vedci zistili, že v Južnej Kalifornii bol pred príchodom ľudí počet požiarov nízky. No pred 13 200 a 13 000 rokmi, v čase rýchleho rastu ľudskej populácie, sa počet požiarov v tejto oblasti výrazne zvýšil.

Teploty v súčasnosti stúpajú rýchlejšie

Skúmanie príčin a následkov masového vymierania v pleistocéne v Kalifornii môže pomôcť lepšie chápať súčasnú klimatickú a biodiverzitnú krízu.

Situácia spojená s otepľovaním, rastom ľudskej populácie, úbytkom biodiverzity a ľuďmi zapríčinenými požiarmi, ktorá bola typická pre južnú Kaliforniu v dobe ľadovej, sa v súčasnosti znovu objavuje.

Ako informuje portál ScienceDirect, znepokojujúce je, že teploty v súčasnosti stúpajú 10-násobne rýchlejšie ako na konci doby ľadovej, hlavne vďaka využívaniu fosílnych palív.

Tento ľuďmi zapríčinený klimatický posun vedie k päťkrát častejším a intenzívnejším požiarom a k veľkej ploche spálených území v Kalifornii v uplynulých 45 rokoch.

Zdroje: Science Alert, ScienceDirect

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá