So snehom sa rozlúč. Na Slovensko prichádzajú teploty ako na jar (PREDPOVEĎ)

  • Po dlhom období zimy prichádza oteplenie v dvoch fázach
  • Zisti, kedy sa opäť ochladí
Roztopený sneh na ceste a teplomer.
Ilustračné foto Freepik/@wirestock, TASR/František Iván
  • Po dlhom období zimy prichádza oteplenie v dvoch fázach
  • Zisti, kedy sa opäť ochladí

Slovensko má za sebou desať dní prvého zimného mesiaca, ktoré priniesli typické zimné počasie na celom území. Aj napriek tomu, že sa v niektorých oblastiach nevytvorila hustá snehová pokrývka, snehové prehánky boli všadeprítomné.

Na začiatku druhej dekády tejto zimy nastane prvé výrazné oteplenie. Po pätnástich dňoch trvajúcej súvislej snehovej pokrývky teploty prvýkrát prekročia bod mrazu. V nižších polohách môžu dokonca dosiahnuť až +10 °C.

Oteplenie sa prejaví najviac v týchto oblastiach

Ako informuje portál Počasieradar.sk, očakávané oteplenie skutočne dorazí v pondelok 11. decembra. Toto zvýšenie teplôt bude len krátkodobé. Najviac sa prejaví na západnom Slovensku a v južnej časti stredného a východného Slovenska.

Oteplenie na zvyšku Slovenska bude menej výrazné. Pravdepodobne tam nedôjde k veľkému zvýšeniu teplôt pred ďalším ochladením. V dňoch 11. až 13. decembra 2023 (pondelok až streda) dosiahnu maximálne teploty od 1 – 2 °C na severe až po 6 – 9 °C na juhu. Na západe bude viac slnečného počasia, na východe menej. Dôvodom je prúdenie vzduchu z Atlantiku.

Už od štvrtka 14. decembra sa znova, ale len na krátky čas, ochladí. Na Slovensko dorazí studený vzduch zo severu s teplotami okolo -8 až -10 °C vo výške 1 500 metrov nad morom. Najvyššie teploty na severe zostanú pod nulou na 3, možno 2 dni, na juhu dosiahnu +3 až 4 °C. Počas celého týždňa očakávaj časté prehánky, nad 600 metrov vo forme snehu.

Ďalšie ochladenie dorazí pred Vianocami

Súčasné modely naznačujú, že od tretej adventnej nedele, 17. decembra 2023, príde ďalšie výrazné oteplenie. Podľa aktuálnych predpovedí by toto oteplenie mohlo byť silnejšie, pričom teploty by mohli v najextrémnejšom scenári vystúpiť nad 7 °C, a to aj na severe.

Tento scenár je však málo pravdepodobný. Skôr sa očakáva slabšie oteplenie, ktoré bude stále dosť silné na to, aby sneh začal topiť aj na severe, ak nie už od pondelka, tak najneskôr od nedele 17. decembra.

SR Žilina zima sneženie sneh ZAX Na snímke odhŕňanie snehu po snežení
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

V miestach, kde je menej snehu, približne do 10 cm, môže do konca týždňa úplne zmiznúť. Na severe a v oblastiach s 20 až 40 cm snehu, ako sú sever stredného a východného Slovenska alebo Štiavnické vrchy, môže hlavne druhé možné oteplenie spôsobiť výrazný úbytok snehu okolo 17. a 18. decembra.

Blíži sa však ďalšie ochladenie pred Vianocami, hoci to je ešte ďaleko.

Za teplú zimu môže aj El Niño

Ako sme ťa v našom článku informovali, podľa odborníkov tento rok významne ovplyvní snehovú sezónu na severnej pologuli jav El Niño, ktorý bude pretrvávať celú zimu a začiatok jari, kým postupne zoslabne. Ak bude dostatočne chladno, vplyv El Niña by mohol znamenať silné sneženie pre stredné a východné oblasti Spojených štátov.

Vplyv El Niña na počasie v Európe nie je taký jednoznačný, pretože tu ovplyvňuje počasie mnoho ďalších faktorov.

„Neexistuje dostatok spoľahlivých údajov, aby sme mohli spojiť sneženie v Európe s javom El Niño,“ upozorňuje Severe Weather Europe.

V súvislosti s El Niño sa tiež predpokladá teplá zima, keďže tento jav ohrieva povrchové vody Tichého oceánu. Podľa odborníkov je už teraz takmer isté, že tento rok bude patriť medzi najteplejšie v zaznamenanej histórii, ako informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na program EÚ pre klimatické zmeny Copernicus.

Na počasie má vplyv aj polárny vortex

Ďalším kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim počasie bude stratosférický polárny vortex. Ten sa skladá z dvoch častí: vrchnej, ktorá je v stratosfére, a dolnej, nachádzajúcej sa v troposfére. Každá z nich plní svoju funkciu odlišne, preto ich meteorológovia monitorujú nezávisle od seba. Je však veľmi dôležité, ako sú tieto dve časti prepojené.

Predpoveď Európskeho strediska pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) pre stratosféru naznačuje výraznú anomáliu otepľovania okolo polárneho vortexu v nadchádzajúcich dňoch. Tento jav je jedným zo spôsobov, ako sa môže zmeniť dynamika polárneho víru, čo má následne vplyv na počasie v nižších vrstvách atmosféry.

Zdroje: Počasieradar.sk, Archív SIU, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá